+48 696 513 050, +48 694 650 192 office@rivigo.eu

Artykuł Tomasza Molgi (15.09/2020)

Link do artykułu wiadomości.wp.pl


Władimir Putin na spotkaniach z przywódcami państw regularnie stosuje trik, który pozwala mu pokazać siłę i majestat swojej władzy. – Podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką grał przed kamerami. Ostentacyjnie okazywał, kto rozdaje karty w sprawie protestów na Białorusi. Łukaszenka został upokorzony, musiał wkradać się w łaski – komentuje ekspertka mowy ciała.

 

Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka rozmawiali o sytuacji na Białorusi. Mowa ciała zdradziła prawdziwe relacje prezydentów

Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka rozmawiali o sytuacji na Białorusi. Mowa ciała zdradziła prawdziwe relacje prezydentów (PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/KREMLIN HANDOUT, KREMLIN HANDOUT)

 

Rozmowy Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem odbyły się dzień po tym, jak około 150 tys. ludzi kolejny raz wyszło na ulice białoruskiej stolicy, żądając ustąpienia prezydenta. W czarnomorskim kurorcie Soczi Aleksander Łukaszenka zabiegał o polityczne poparcie dla swojej władzy, a przy okazji uzyskał obietnicę pożyczki w wysokości 1,5 mld dolarów.

Zdaniem Darii Domaradzkiej-Guzik ekspertki od mowy ciała i komunikacji Władimir Putin zrobił wszystko, aby przed kamerami telewizji pokazać, kto naprawdę decyduje w sprawie protestów na Białorusi.

 

Spotkanie Putina i Łukaszenki. Mowa ciała pokazała, kto rządzi

 

– Siadł szeroko w fotelu, rozparł się łokciami i jawnie ignorował słowa Łukaszenki, dając do zrozumienia gestami, a gadaj sobie, sobie gadaj. Stukał stopami w podłogę, strzepywał pyłki z fotela, zaglądał pod paznokcie i odwracał wzrok od rozmówcy, zerkając na dokumenty. To celowa technika mająca pokazać siłę władzy – komentuje ekspertka.

 

– Z kolei Łukaszenka całym sobą dawał do zrozumienia, że chce wkupić się w łaski prezydenta Rosji. Pragnął uwagi, a jego kolana były symbolicznie ugięte przed Putinem. Po tym spotkaniu kurtyna opadła. Widać jak na dłoni, kto rządzi w relacjach obu krajów – dodaje.

 

Na spotkaniu ustalono, że Rosja udzieli Białorusi kredytu w wysokości 1,5 miliarda dolarów (ponad 5,6 miliarda złotych). Putin pozytywnie ocenił również plany Łukaszenki, by wprowadzić poprawki do białoruskiej konstytucji, nazywając je „logicznymi i aktualnymi”.

 

Władimir Putin i jego trik na spotkania z przywódcami

 

Daria Domaradzka-Guzik podkreśla, że Władimir Putin celowo unikał okazji do pokazania zwyczajowego zachowania pomiędzy przywódcami krajów: jak uściski dłoni i poklepywanie się po plecach. W takiej sytuacji, jako osoba o niskim wzroście i szczupłej sylwetce, pokazałby się w niekorzystny sposób na tle rosłego Białorusina (Łukaszenka ma 188 cm wzrostu). Dlatego przywódcy pokazali się publicznie na siedząco.

– Podczas spotkań z innymi przywódcami Władimir Putin często gra w ten sposób. Rozpiera się w fotelu, siadając z szeroko rozłożonymi kolanami. Zajmując dużą przestrzeń, manifestuje wodzowską siłę. W ten sam sposób próbował deprymować prezydenta Francji Emmanuela Macrona – ocenia rozmówczyni WP.

– Ten jednak świadomie zastosował identyczną technikę komunikacji. W efekcie widzieliśmy dwóch niby wyluzowanych prezydentów, którzy stroszyli się w fotelach – mówi dalej Daria Domaradzka-Guzik.