+48 696 513 050, +48 694 650 192 office@rivigo.eu

Artykuł Tomasza Molgi (21.09.2020)

Link do artykułu wiadomości.wp.pl


Zbigniew Ziobro nigdy nie był tak wyluzowany, jak podczas konferencji prasowej, na której komentował doniesienia o swojej dymisji. Tylko w jednym momencie zdradził swoim zachowaniem, że stresuje się i czeka na werdykt „Cezara z Nowogrodzkiej” – uważa Daria Domaradzka-Guzik, ekspertka od mowy ciała i komunikacji.

Zbigniew Ziobro i kryzys koalicji Zjednoczonej Prawicy. Co polityk zdradził mową ciała?
Zbigniew Ziobro i kryzys koalicji Zjednoczonej Prawicy. Co polityk zdradził mową ciała? (EastNews, Fot: Andrzej Iwańczuk)

Zbigniew Ziobro uprzedził komunikat władz partii Prawo i Sprawiedliwość dotyczący jego ewentualnej dymisji ze stanowiska Ministra Sprawiedliwości. – Zjednoczona Prawica jest dobrem. Jestem przekonany, że ten projekt może jeszcze dużo uczynić. Nawet w kochającej się rodzinie dochodzi do konfliktów – oświadczył na konferencji prasowej.

Według Darii Domaradzkiej-Guzik, ekspertki od mowy ciała i komunikacji, było to najlepsze publiczne wystąpienie polityka w jego karierze. – Zazwyczaj wychodził do mediów spięty i ponosiły go emocje. Tym razem wyszedł na luzie i uśmiechał się, pokazując, że w trudnym momencie swojej kariery zachowuje spokój – komentuje rozmówczyni Wirtualnej Polski.

Podkreśla, że Zbigniew Ziobro po mistrzowsku wplótł do wystąpienia przykład rodziny hodowców, która w świetle nowego prawa będzie „narażona na dramat”. Przywołał historię spotkania z rolniczką, która hoduje kury. Wspomniał o jej łzach i emocjach.

– Taka historia chwyta za serce. To celowy zabieg ze strony rozmówcy. Większość odbiorców wyobraża sobie wówczas autentycznie zaangażowanego w sprawę polityka i staje po jego stronie. W tej części konferencji Ziobro błyszczał i dobrze podkreślał swoje zalety – dodaje Domaradzka-Guzik.

 

Kryzys w Zjednoczonej prawicy. Zbigniew Ziobro czeka na werdykt

 

Na konferencji Ziobro zapewnił, że w sprawie ustawy o ochronie zwierząt „trzeba ważyć wszystkie racje”, w tym rolników. Solidarna Polska jest gotowa na rozmowy w sprawie ustaw, które podzieliły koalicjantów.

– Kiedy minister mówił, że jest jeszcze szansa na rozmowy i akcentował, że koalicja ma nadal sens, wychwyciłam zmianę jego zachowania. Zaczął obniżać głowę i zerkać na podłogę. Pojawiło się szybsze tempo mówienia. Takie zachowanie zazwyczaj zdradza kłopot i wskazuje na stres – komentuje ekspertka mowy ciała.

– Znając kontekst polityczny, widać było, że w tym momencie minister mniej wierzy w swoją siłę i wielkość. Czeka na werdykt Cezara i wyniki narady na Nowogrodzkiej – dodaje.

Zbigniew Ziobro podczas konferencji. (Twitter.com)

Dodajmy, że spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej zakończyło się zdawkowym komunikatem: „Podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie”.

Według nieoficjalnych informacji ustalenia ze spotkania zostaną ogłoszone najwcześniej w środę. Wcześniej ma dojść do spotkania Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą. Szef Solidarnej Polski ma na nim usłyszeć, jakie są warunki pozostania jego ugrupowania w koalicji. Mają to być „twarde warunki”.